Програмним коплексом Кропива зацікавились командир 1-ї кавалерійської дивізії США та командувач сухопутних військ НАТО в Європі

 

19.05.2021

Полковник Монте Роне командир 1-ї кавалерійської дивізії США (розташованої в Європі) зацікавився бойовою системою управління тактичної ланки «Кропива».

Ми вирішили розказати про цю українську розробку нашим читачам не тільки з України, але й з інших країн.

Для чого «Кропива» потрібна військовим

Нових девайсів і гаджетів з початком російської агресії в Криму та на сході України у військових значно побільшало. І якщо до того Збройні Сили мали у своєму активі фактично лише радянське приладдя й подекуди якісь нові-старі перспективні розробки, то тепер дедалі більше військовослужбовців опановують високі технології. Так, наші армійці нині користуються тисячами планшетів з бойовою системою управління тактичної панки «Кропива». Система випробувана в реальних бойових умовах й отримала безліч схвальних відгуків.

Бойова система управління отримала безліч схвальних відгуків від військових. Розроблення та інтеграція «Кропиви» розпочалася як волонтерський проект у 2014 році, коли група патріотів з Армія SOS почала постачати до війська планшети. З початку російської агресії інстальовано понад 10 тисяч примірників програми. Крім того, налагоджено службу технічної підтримки, яка постійно вдосконалює програмний продукт. У 2018 році його розробники з конструкторського бюро «Логіка», яке входить до Ліги оборонних підприємств України, безоплатно передали до Збройних Сил «Кропиву» з вихідними кодами та ліцензією.

За класифікацію НАТО «Кропиву» відносять до систем типу С2 (commandandcontrol).

Директор КБ «Логіка» Юрій Добронравін спеціально для Aрміяlnform розповів, що система дає змогу автоматизувати окремі завдання з управління на рівні батальйону (дивізіону), роти (батареї), взводу, окремої одиниці техніки тощо. Фактично вона допомагає об’єднувати засоби розвідки, управління та вогневого ураження в єдине інформаційне поле. За класифікацію, прийнятою у країнах НАТО,«Кропиву» можна віднести до систем типу С2 (commandandcontrol).

Юрій Добронравін розповів, що система управління тактичної ланки має низку технологічних бонусів для військових на полі бою або під час навчань:

  • доступ до електронної карти місцевості з відображенням власної позиції на GPS
  • обмін даними з іншими абонентами системи. Дані загалом містять позиції союзних підрозділів, координати виявлених цілей і короткі текстові повідомлення
  • розв’язання окремих розрахункових завдань, як-от розрахунок маршу зони вогневого ураження або артилерійських поправок
  • забезпечення взаємодії та передачі даних із засобів розвідки — БПЛА радарними та звукометричними комплексами — в автоматичному режимі

«Кропива» дає змогу скоротити час розгортання засобів артилерійської батареї фактично вп’ятеро. При цьому час на ураження незапланованої цілі скорочується втричі, а час на відкриття контрбатарейного вогню — вдесятеро. Загалом система «Кропива» доволі проста у використанні. Все, що потрібно — планшет або смартфон на які встановлюють відповідне програмне забезпечення. Після цього видно карту місцевості з перебуванням на ній користувача. Також у програми є функція, що дає можливість знімати дані з загального прогнозу погоди, портативних метеостанцій чи з приладів, що входять до складу окремих снайперських комплексів. Для роботи з «Кропивою» потрібно лише знати координати цілей і місць розташування своєї артилерійської батареї, метеоумови Дані вводять у планшет, далі автоматично обчислюють напрям стрільби й відстань до цілі. Варто зазначити: функції «Кропиви» забезпечують роботу з радіостанціями, даними з далекомірів, БПЛА й інших користувачів планшетів, розвідданих тощо.

26 артилерійська бригада ім. генерала-хорунжого Романа Дашкевича

Микола Федоркін